Řetězy a lišty

Když se řekne příslušenství řetězových pil, téměř každý uživatel si jako první představí řezné části, tedy řetěz a lištu. Celkem oprávněně. Řezné části jsou nejdůležitějším příslušenstvím řetězových pil, které pomáhají, nebo naopak limitují práci s řetězovou pilou. V tomto článku se pokusím pomoci při výběru řetězu a lišty motorové pily.

Běžnému uživateli se může zdát, že koupit a vyměnit si řezné části na motorové pile je hračka. Pokud víte, co potřebujete, tak samozřejmě. Ale velké procento běžných a zejména hobby uživatelů řetězových pil neví, jakým typem řezného nástroje je osazena jeho motorová pila a pak nastává malý problém. Proč? Řekneme si dále.

Typy řetězů

Většina výrobců řetězových pil používá tři základní typy řetězů, které se liší v rozteči nýtů, tedy velikosti článků řetězu. Konkrétně 0,325″ , tedy 0,325 palce a 3/8″, tedy 3/8 palce. Říkáte si, že mluvíme o třech typech a přitom píšeme jen o dvou. Máte svým způsobem pravdu, ale jen zdánlivě. Rozteč 3/8″ je používána ve dvou variantách. Tedy malý řetěz pro elektrické pily, nejčastěji se setkáte s označení 91 VG, nebo 91 VX s prodlouženým řezným zubem. A pro zpravidla profesionální pily určené do těžby dřeva označený 3/8″ Aby to nebylo jednoduché, z důvodu pevnosti, ale i snížení odporu jsou řetězy vyráběny v různých šířkách.

Šířka řetězu a drážka lišty

Nejčastěji se můžete setkat se šířkou 1,1mm u pil Stihl lehkých ručních a u vyvětvovací pily nižších kubatur. 1,3mm u hobby a běžných uživatelských pil do 5Occm. 1,5mm u téměř všech profesionálních a těžebních pil a 1,6mm u profesionální třídy pil firmy Stihl. Máme tedy klíč podle kterého můžeme osadit řetězovou pilu řetězem.

Délka řetězu

Stejně jako lišty se všechny typy řetězů vyrábějí v různých délkách. Délka lišty se udává v palcích, značíme například 15″ Nejčastěji se běžný uživatel setká s délkou 14″ – 18″ Podle délky lišty a typu pily vybíráme odpovídající délku řetězu. Délka se opět udává v palcích a lépe podle počtu vodících článků, nebo také dílků řetězu.

Typy lišt

Podle stejného klíče můžeme vybírat lištu řetězové pily. Tedy rozteč řetězu, podle kterého je osazené vodící kolečko ve špičce lišty a šířka drážky. U lišty je ale ještě důležitá patka, tedy tvar, který si řada výrobců specifikuje pro vlastní řadu výrobků. Pro pily Husqvarna se setkáte zejména se dvěma typy. K O95 pro rozteč řetězu 0,325″ a D 009 pro rozteč řetězu 3/8″, laicky označené jako úzká a široká rozteč. Tyto dvě varianty mezi sebou nelze téměř nikdy zaměňovat. A u hobby pilek a elektrických řetězových pil je hojně používaný typ patky A 041 s malým řetězem typ 91.

Jsme u konce? Zdaleka ne. Každý typ řetězu se vyrábí v různých tvarech řezného zubu. Zpravidla se můžete setkat s označením Chisel a Semi Chisel, česky hranatý a kulatý zub. Můžete se setkat i s označením Chamfer Chisel, které se zřídka používá jako označení u řetězu 91 a Square Chisel zpravidla u závodních pil.

Tvar zubu řezných zubů řetězu

Typy zubu pilových řetězů
Typy zubu řetězu

Záměny typů

Jak správně začínáme tušit, každá řetězová pila je vyrobená pro konkrétní typ řetězu a lišty. Lze jednoduše zaměňovat typy řetězu a lišt? Některé motorové pily záměnu umožňují. Ale vždy je nutné změnu rozteče provést i na motorové pile. Rozteč na vlastní pile určuje řetězka, nebo řetězové kolečko. Na pile najdete opět dvě konstrukční řešení. Buď prstýnek řetězky, který je výměnný, nebo bubínek spojky s řetězkou, který se v případě opotřebení, nebo změny rozteče vyměňuje celý.

Broušení řetězu

Když si povídáme o řetězech, krátce se zmíníme o broušení. Jako příslušenství nabízíme pilníky a sady broušení řetězů. Podle jednotlivých typů je nutné používat správný průměr pilníku.

Napoví tabulka.

Tabulka závislosti typů pilníků řetězů a tvaru zubů

Nevíte si rady? Nevadí. Přineste pilu, nebo řetěz k nám a Radek Šlemar Vám poradí.

Víte jaký typ řetězu a lišty potřebujete? Můžete pokračovat rovnou do našeho e-shopu

zpět na hlavní stránku